با فلسفه تا تربیت

جمعی از دانشجویان فلسفه تعلیم و تربیت دانشگاه اصفهان

با فلسفه تا تربیت

جمعی از دانشجویان فلسفه تعلیم و تربیت دانشگاه اصفهان

با فلسفه تا تربیت

«با دانشجو فراتر از درس کار کنید. با او ارتباط برقرار کنید؛ او را وادار به کار کنید و زمینه‌های تحقیقی را با او در میان بگذارید. مذاکره علمی بین استاد و دانشجو مطلب بسیار مهمّی است.» مقام معظم رهبری۱۳۸۱/۰۸/۲۲


قراری است بین اساتید و دانشجویان.
اینجا،محلی برای تفکر،تحقیق وتبادل نظرآزاد.
از ابتدای فلسفه تا اوج تربیت.
قرار ما اینجاست...

آخرین مطالب
آخرین نظرات
  • ۳۰ آبان ۹۶، ۰۸:۰۴ - پوریا قلعه
    ممنون

یک سه شنبه، یک کتاب

سه شنبه, ۱ فروردين ۱۳۹۶، ۰۸:۰۰ ق.ظ

http://shahreketabonline.com//files/cache/files_products__9789648713343[w204h300mresizeByMaxSize].jpg

«داوری اخلاقی، فلسفۀ اخلاق چیست؟»

نویسندگان: هکتور زاگال خوزه گالیندو

مترجم: احمدعلی حیدری

مؤسسه انتشارات حکمت

تعداد صفحات: 232

این کتاب ترجمه ای است از Ethik fur junge menscen; Grundbegriffe – Positionen – Probleme دو بخش نخست این کتاب را باید به منزلۀ مقدمات مهمی برای فلسفۀ اخلاق ملاحظه کرد. بخش نخست کتاب مربوط به مفاهیم بنیادین اخلاق از قبیل «آزادی»، «وجدان»، «سعادت»، و عمدتاً «چیستی اخلاق» است. بسیاری از پیش داوری هایی که در خصوص این مفاهیم در میان مردمان رایج است، در این بخش مورد بحث قرار گرفته اند. در بخش دوم کتاب، آراء و افکار برخی از فیلسوفان مشهور در خصوص اخلاق معرفی شده است. بخش سوم به مسائل اخلاقی می پردازد.

بخش اول: مفاهیم اخلاقی

فصل اول: اخلاق چیست، به آزادی، تفاوت اخلاقی، و در جست و جوی سعادت می پردازد.

فصل دوم، به مباحث دین، ادبیات، اخلاق و روان پزشکی اختصاص دارد.

فصل سوم: فلسفه و اخلاق، به اخلاق به عنوان معرفت فلسفی، فلسفه اخلاق در مقام تئوری، فلسفه اخلاق در مقام یک مهارت، و غیره می پردازد.

فصل چهارم: طبیعت به عنوان مبنای اخلاق، به طبیعت و غایت، غایت به منزلۀ قاعده رفتار، طبیعت و خیر و غیره اختصاص یافته است.

فصل پنجم: اخلاق به عنوان راهنمای سعادت، با مباحث خوشبختی به عنوان بالاترین هدف، خوشبختی به معنای والاترین خیر، و غیره سروکار دارد.

فصل ششم: طبیعت و آزادی؛ فصل هفتم: مخاطرۀ آزادی؛ فصل هشتم: فراگیری ارزیابی معرفت اخلاقی و وجدان؛ فصل نهم: اخلاق و جامعه شرایط سعادت؛ فصل دهم: اخلاق و سیاست.

بخش دوم: آموزه های اخلاقی

فصل اول: نسبیت اخلاقی (سقراط و سوفیست ها)؛ فصل دوم: هنر لذت بردن (اپیکور)؛ فصل سوم: تقدیر و سعادت (رواقیون)؛ فصل چهارم: مسیحیت و سعادت (توماس آکوئینی)؛ فصل پنجم: تکلیف به خاطر تکلیف (کانت)؛ فصل ششم: مکتب اصالت سود و خوشبختی (بنتام)؛ فصل هفتم: آزادی و تکلیف(کر که گور)؛ فصل هشتم: رهاسازی و انقلاب؛ فصل نهم: فراسوی نیک و بد؛ فصل دهم: سلسله مراتب ارزش ها و شخص (ماکس شلر)؛ فصل یازدهم: اعتراض و اختناق (مکتب فرانکفورت).

بخش سوم: مسائل اخلاقی

فصل اول: اعتیاد، مسأله ای اخلاقی؛ فصل دوم: محیط زیست و رعایت حرمت طبیعت؛ فصل سوم: مجازات اعدام و فلسفۀ اخلاق؛ فصل چهارم: هجوم رسانه های عمومی به فضای خصوصی؛ فصل پنجم: سکس و خشونت در تلویزیون.

نویسندگان این کتاب اهل مکزیک هستند.

۹۶/۰۱/۰۱

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی