با فلسفه تا تربیت

جمعی از دانشجویان فلسفه تعلیم و تربیت دانشگاه اصفهان

با فلسفه تا تربیت

جمعی از دانشجویان فلسفه تعلیم و تربیت دانشگاه اصفهان

با فلسفه تا تربیت

«با دانشجو فراتر از درس کار کنید. با او ارتباط برقرار کنید؛ او را وادار به کار کنید و زمینه‌های تحقیقی را با او در میان بگذارید. مذاکره علمی بین استاد و دانشجو مطلب بسیار مهمّی است.» مقام معظم رهبری۱۳۸۱/۰۸/۲۲


قراری است بین اساتید و دانشجویان.
اینجا،محلی برای تفکر،تحقیق وتبادل نظرآزاد.
از ابتدای فلسفه تا اوج تربیت.
قرار ما اینجاست...

آخرین مطالب
آخرین نظرات
  • ۳۰ آبان ۹۶، ۰۸:۰۴ - پوریا قلعه
    ممنون

۲۳ مطلب در ارديبهشت ۱۳۹۵ ثبت شده استیازده پله زمین رفت به سمت ملکوت

یک قدم مانده! زمین شوق تکامل دارد...


۰ نظر ۳۱ ارديبهشت ۹۵ ، ۰۶:۰۰اهمیت و سرنوشت ساز بودن تعلیم و تربیت، ضرورت رَوایی، اعتبار وحجّیّت دستور العمل های تربیتی را دو چندان می سازد. از این رو،لازم است میان دانش فقه و علوم تربیتی، داد و ستد برقرار شود. یکی از مظاهر این داد و ستد، تعیین اصول و روشهای تربیتی بر اساس روش شناسی فقهی است.

۱ نظر ۲۷ ارديبهشت ۹۵ ، ۲۳:۰۷


۰ نظر ۲۴ ارديبهشت ۹۵ ، ۰۶:۰۰

نویسنده گزارش: ساجده السادات رضوی زاده

 پنجمین جلسه گروه در سال 95                                                                                                                            

با سلام

این جلسه روز سه شنبه1395/02/21در سایت دکترای گروه علوم تربیتی، دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه اصفهان با حضور دکتر نوروزی و خانم ها داوری و رضوی زاده(ساجده السادات و یاسمن زهرا) با ادامه موضوع اندیشه های هگل برگزار شد.


خانم داوری در این جلسه بحث قبلی خود را از کتاب پدیدارشناسی روح تکمیل کرد. آنچه از ادامه کتاب پدیدارشناسی روح برمی آید مبین این است که هگل جوهریت را هم دربرگیرنده امر عام و هم بی واسطگی می داند و همچین به ارتباط دو سویه جوهر و عامل اشاره می کند. او فلسفه را حاصل تنها جزمیت و یا تنها تفکر نمی داند. هگل می گوید: عامل همان است که هستی دارد این یعنی اصالت دادن به آن چه در حال شدن است. به عبارت دیگر عامل خود را به باالقوه خود مبدل کرده بالفعل می شود. روح اساساً نتیجه فعالیت خود است و شاید این همان بازگشت به خویشتن است که تحت یک کنش با خویشتن ایجاد می شود و نه صرفاً یک وحدت آغازین و بی واسطه.


در بخشی دیگر از کتاب، هگل می گوید: خدایی زیستن به معنای "عشق ورزیدن به خود"است و زندگی خدایی یک هم هویتی و وحدت نیاشفته با خویشتن است و در عین حال تلاش و کوشش فردی را در مسیر شدن نفی نمی کند. هگل گزاره های کلی که خدا مبتدای ایستای آنهاست و یا گزاره هایی مانند: "همه گیاهان..." را کلی و نامفید دانسته مفید بودن را در تبیین نهاد و گزاره ها به صورت جزئی می داند. طبق نظر هگل، یک نتیجه را که امری است که با وساطت حاصل شده، می توان چونان امری بی واسطه دریافت. و این همان بی واسطگی غایت است که ارسطو می گوید. به عبارت دیگر هگل تمام وسایط را اموری ضروری برای رسیدن به نتیجه که ذاتاً بی واسطه است به حساب می آورد.


هگل می گوید: دانندگی وقتی واقعی است که علمی و یا به صورتی نظام یافته باشد و بتوان آن را توضیح داد. بر این اساس صرف گزاره هایی که مبتدای آن خداست از خدا موجودی ایستا به دست می دهد. خدا را باید با صفات او و تفکر بر گزاره های مرتبط با صفات او معنا کرد. همچنین معتقد است: یک امر اصیل وجود دارد و در آزمون و خطا، گزاره های مرتبط با آن امر اصیل ممکن است باطل و رد شوند و این بطلانها و ردها که کمبود نیز محسوب می شود، سبب کامل شدن امر اصیل نزد ما می شود. بدین صورت می توان گفت: هگل از طرفی با جزم گرایان و از سویی دیگر با شهودگرایان در تقابل بود و شناخت را در سایه "شکاکیت و تفکر نظری" میسر می دانست.


در ادامه هگل می گوید: جوهر ماهیتاً عامل است یا به عبارتی هر چه می شود، بر اثر حرکت و کنشهای جوهر است. "هر آنچه عقلایی است واقعی است و هر آنچه واقعی است، عقلایی" این جمله کلیدی کتاب فلسفه حق هگل است که در  پدیدارشناسی روح هم مورد توجه قرار گرفته است. هگل صفت "واقعی" را به آن چیزی که در عین حال ضروری است اطلاق می کند و تأکید می کند: کنش و واکنشهای خود با خویشتن است که امر ضروری را پدید می آورد. در بعد اجتماعی نیز در هر زمان با توجه به رفتار اهل آن زمان ضرورتی برای "واقعی شدن" ایجاب می شود.

و خانم رضوی زاده نیز بحث مختصری از کتاب خدایگان و بنده( بخشی از پدیدارشناسی روح) را ارائه نمود که صحبت از آرزوی حیوانی که همان نیازهای طبیعی مانند خوردن، پوشیدن و مانند آن است و آرزوی انسانی است که منظور داشتن آرزو برای دیگریست. و به گفته هگل تاریخ انسانی، تاریخ آرزوهای آرزو شده است. از نظر هگل آرزوهای انسانی است که آدمی را در جهت رسیدن به خودآگاهی کمک می کند.

جلسه آینده نیز به جمع بندی نظرات هگل خواهیم پرداخت و یک مقاله نیز برای بحث روش تحقیق معرفی خواهد شد و قسمتی از جلسه به آن پرداخته خواهد شد.

با تشکر از حضور همیشگی دکتر نوروزی و سایر دوستان

۰ نظر ۲۲ ارديبهشت ۹۵ ، ۱۰:۴۶


به مناسبت ولادت حضرت امام حسین(ع):
مولف: صادق کرمیار
ناشر کتاب : کتاب نیستان
سال نشر: 1394

« نامیرا» داستانی شخصیت‌محور است؛ رمانی با خرده‌روایت‌هایی از تغییر روش، هدف، آرزو و عاقبت آدم‌ها. این روزگار است که آدم‌ها را در محک انتخاب شدن و انتخاب کردن می‌گذارد. نویسنده‌ی کتاب را به سبک رمان‌های کلاسیک با شروعی آرام آغاز می‌کند، تصویرسازی می‌کند، شخصیت‌ها را یک به یک وارد داستان می‌کند، آن‌ها را معرفی می‌کند و با داستان پیش می‌برد. «نامیرا» اسیر اختلاف روایت‌های تاریخی نشده و البته از عقبه‌ی تحقیقی درستی بهره برده است

۱ نظر ۲۱ ارديبهشت ۹۵ ، ۰۷:۰۰

دکتر غلامحسین شکوهی در گذشت.


درگذشت بزرگ مرد عرصه تعلیم و تربیت را به خانواده این استاد عالی قدر و به همه اساتید و دانشجویان این عرصه تسلیت می گوییم.

همیشه هستی، همین حوالی...

روحشان قرین آرامش و رحمت اللهی

گروه دانشجویان فلسفه تعلیم و تربیت دانشگاه اصفهان

۰ نظر ۱۹ ارديبهشت ۹۵ ، ۱۲:۳۵

با سلام

جلسه بعدی گروه روز سه شنبه1395/02/21، ساعت10 در سایت دکترای گروه علوم تربیتی دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه اصفهان و با ادامه بحث هگل برگزار خواهد شد.

منتظر حضور پرشورتان هستیم.

۰ نظر ۱۹ ارديبهشت ۹۵ ، ۱۲:۱۲
فراخوان دومین کنگره بین المللی علمی پژوهشی سیره اهل بیت علیهم السلام با محوریت سیره امیرالمؤمنین علی علیه السلام

با اهدای سلام ، تحیّات و احترام

دومین کنگره بین المللی علمی پژوهشی سیره اهل بیت(علیهم السلام)تلاشی پژوهشگرانه به منظور بازشناسی سیره امیرالمؤمنین امام علی(علیه السلام) و کنکاشی در زوایای متعدد و جوانب مختلف روش حکومتی، نگرش دینی، کنش اجتماعی و منش اخلاقی آن حضرت است.

این رخداد علمی از رهگذار تبیین مکتب علوی و ترویج فرهنگ مرتضوی عرصه ای برای ارائه ی یافته های نو و عرضه ی دستاوردهای کاربردی در راستای مواجهه روشمند با چالش های پیش روی جوامع امروز بشری،فراروی اندیشمندان،اصحاب قلم و ارباب فکر و نظر فراهم آورده است.

برخی از مهم ترین مزیت های شرکت در کنگره :

- ممتازین کنگره در اختتامیه میهمانان ویژه آستان مقدس علوی خواهند بود

- مقالات برتر در صورت دارا بودن شرایط علمی پژوهشی در مجلات تخصصی مربوطه چاپ می شود

- داوری و انتشار رایگان(چاپ چکیده مقالات ، ارائه نرم افزار مجموعه مقالات و نمایه سازی در سایت های معتبر) مقالات پذیرفته شده

- صدور گواهینامه بین المللی برای مقالات پذیرفته با امتیاز علمی پژوهشی

 -امکان صدور تاییدیه مقالات پذیرفته شده قبل از برگزاری کنگره از سوی دبیرخانه جهت ارتقای رزومه اساتید و مصاحبه دانشجویان (دکتری)

- و غیره

مکان برگزاری:

افتتاحیه-ایران

اختتامیه-عراق ،نجف اشرف


مهلت ارسال آثار: 

تا 31 اردیبهشت ماه 1395 تمدید شد 

ارسال آثار از طریق پست الکترونیکی کنگره  icsirah14@gmail.com


پژوهشگران جدیدی که هم اکنون با کنگره آشنا می شوند و مایل به شرکت علمی و ارائه مقاله می باشند، آخرین فرصت ارسال آثار تا  آخر اردیبهشت ماه 1395   می باشد که به ایمیل کنگره به نشانی
icsirah14@gmail.com 
می بایست چکیده و اصل مقاله همراه با ترجمه چکیده عربی و انگلیسی و رزومه نویسنده/نویسندگان جهت ارزیابی اولیه ارسال نمایند.

 

محورهای اصلی کنگره

1. جایگاه قرآن در سیره امیر المومنین علی علیه السلام

2. اقتصاد و معیشت از منظر امام علی علیه السلام

3. سیره علوی ، فرهنگ و معاشرت

4. اخلاق و تربیت از دیدگاه امام علی علیه السلام

5. حاکمیت و سیاست در سیره امام علی علیه السلام

6. امام علی علیه السلام ، علم و عقلانیت

7. سیره علوی ، معنویت و عبادت

8. هنر و ادبیات در سیره علوی


جهت اطلاعات بیشتر به آدرس سایت کنگره به نشانی

www.icsirah14.com

مراجعه فرمائید.


دبیرخانه مرکزی

همه روزه از ساعت 8:30 تا 12:30

02532945787

09379255501


دبیرخانه علمی

دانشکده الهیات دانشگاه قم

همه روزه از ساعت 8 تا 14

02532103940

دبیرخانه دومین کنگره بین المللی علمی پژوهشی سیره اهل بیت علیهم السلام
۰ نظر ۱۹ ارديبهشت ۹۵ ، ۱۲:۰۸

اندکی تأمل....امیرالمؤمنین علی علیه السلام می فرمایند: «إِنتهزوُا فُرَصَ الخیرِ فإِنَّها تَمُرُّ مَرَّ السَّحاب؛ فرصت های نیک را غنیمت بشمارید؛ به درستی که فرصت ها مانند گذر کردن ابر می گذرد».

۰ نظر ۱۷ ارديبهشت ۹۵ ، ۰۶:۰۰سلام بر مبعث

پیام خیزش انسان

از خاک تا افلاک

۰ نظر ۱۶ ارديبهشت ۹۵ ، ۱۰:۱۸


شفاء بنت عبدالله از زنان مومن صدر اسلام  و از عاقل ترین و فاضل ترین آنها بود. او اولین معلم زن در اسلام بود که در جاهلیت خواندن و نوشتن می دانست. بعد از اسلام به امید ثواب، به زنان مسائل اسلامی را می آموخت. او مورد توجه رسول خدا بود.

حضرت برای او خانه ای در محله زرگران اختصاص داد. پیامبر به خانه او می رفت و تعالیم اسلام را به او آموزش می داد. این رفتار پیامبر و ارتباطی که با شفاء برقرار می کرد نشان از تکریم زنان دانشمند دارد و این موضوع به حدی اهمیت داشت که پیامبر در فکر تامین مادی این زن هم بودند و برای ارتقاء علمی او تعالیم لازم را می دادند.

در جامعه ای که اکثریت از سواد برخوردار نبودند باید برنامه ریزی ویژه ای جهت بالابردن سطح دانش و سواد مردم می شد و در این راستا پیامبر  برای آموزش تعالیم دینی مخصوصا برای زنان، این گونه  برنامه داشت.


بخشی از مقاله «گونه شناسی رفتار پیامبر در ارتباط با زنان»
طاهره رجبی
۰ نظر ۱۶ ارديبهشت ۹۵ ، ۱۰:۱۷

نویسنده گزارش: ساجده السادات رضوی زاده

 چهارمین جلسه گروه در سال 95                                                                                                                              

با سلام

این جلسه روز سه شنبه1395/02/14 در سایت دکترای گروه علوم تربیتی، دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه اصفهان با حضور دکتر نوروزی و خانم ها داوری و رضوی زاده با ادامه موضوع اندیشه های هگل برگزار شد.

در این جلسه خانم داوری به بیان نکاتی از پدیدار شناسی روح هگل پرداختند. از نکاتی که هگل در مقدمه ای بر پدیدار شناسی روح بدان توجه می کند، مسأله از انحصار خارج شدن "امر نو" یا همان فلسفه و دموکراتیک و همه فهمایی آن است. البته باید توجه داشت: هگل هرگز منظورش این نبوده که فلسفه را عامیانه کنند یا به زبان عوام بیان نمایند بلکه او می گوید: خروج از انحصار و در دسترس اندیشمندانی که میل به تفکر بر آن را دارند سبب رشد آن علم می گردد. او همین نگاه را در خروج از انحصار برای علومی چون ریاضی، فیزیک و... نیز دارد.
هگل که درک مطالب فلسفی اش حتی برای خواص علم فلسفه نیز دشوار است، فهم این دانش را منوط به تلاش و پشتکار اندیشمند علاقه مند می داند.
هگل با توجه به اعتقادش به "نو" بودن فلسفه، هر امر نویی را به خاطر نقایصش مستحق انتقاد می داند. اما می گوید: نقد نباید به گونه ای باشد که کل آن علم را درگرگون کرده و از بین ببرد و چنین نقدی پسندیده برای رشد آن علم نیست. او به ضدیت دو تفکر رمانتیسیم و روشنگری در عصر خویش توجه دارد که یکی همه فهم بودن فلسفه و حقیقت را مورد توجه قرار داده و دیگری نظر به الوهیت و درک بی واسطه حقیقت دارد، و خود نیز همه فهم شدن علم و حقیقت را حق می داند.
او در ادامه توجه به مضمون(معناگرایی) که امر مطلق را به گونه ای همه فهم بیان می کند را در ضدیت با صورتگرایی که امر مطلق را پدیده ای یکنواخت و غیر قابل فهم می شمارد، قرار می دهد و نوع نقد و توجه صورتگرایان به امر مطلق را مورد انتقاد جدی قرار می دهد.

هر چه بیشتر در آثار هگل و اندیشه هایش غور می کنیم بیشتر به سختی و پیچیدگی فلسفه هگل پی می بریم. جلسه بعد نیز موضوع حول همین محور خواهد بود.

با تشکر از حضور دلگرم کننده دکتر نوروزی


۰ نظر ۱۵ ارديبهشت ۹۵ ، ۱۱:۱۶
۰ نظر ۱۴ ارديبهشت ۹۵ ، ۰۷:۰۰

با سلام

جلسه بعدی گروه روز سه شنبه1395/02/14 ساعت10 در سایت دکترای گروه علوم تربیتی دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی برگزار خواهد شد. در این جلسه به ادامه بحث هگل خواهیم پرداخت.

منتظر حضور گرمتان خواهیم بود.

با تشکر

۰ نظر ۱۱ ارديبهشت ۹۵ ، ۱۲:۴۱

برگزاری کارگاه معرفی متون اخیرفلسفه تعلیم و تربیت به زبان انگلیسی۰ نظر ۱۰ ارديبهشت ۹۵ ، ۲۲:۰۵

می شود این جمعه بیایی...؟؟؟

http://mp313.ir/i/upload/1/1387145688.png

تو را من چشم در راهم شباهنگام

۱ نظر ۱۰ ارديبهشت ۹۵ ، ۰۶:۰۰

سومین جلسه مطالعاتی گروه

با سلام

این جلسه روز سه شنبه07/02/1395 ساعت10 تا 11 در سایت دکترای گروه علوم تربیتی دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی و با حضور دکتر نوروزی و خانم ها عسگری، داوری و رضوی زاده برگزار شد و موضوع بحث نیز ادامه بررسی اندیشه های هگل بود.

بحث ها و سوالات مطرح شده بیشتر حول محور ایدئالیسم یا رئالیسم بودن هگل و نظریاتش راجع به بنده و خدا می چرخید. از هگل به عنوان یک ایدئالیسم یاد می شود اما در بعضی قسمت ها از آن جایی که هگل سخت سخن گفته، تصورات رئالیستی نیز در ذهن مجسم می شود. او از جوهر زنده، هستی، امر مطلق و حقیقت صحبت می کند و هستی را عامل(خویش آفرین) می داند و این هستی در حال شدن(توسط خود فرد) است. و به این امر در حال شدن که بالقوه است حقیقت می گوید که باید به سرانجامی(جوهر عامل) برسد در حالی که جوهرهایی که در مباحث قبلی مطرح شده یک حقیقت مجرد منفعل است ولی از نظر هگل روح یک حقیقت مطلق و یک ماهیت کنشگر  است و خود را آن چیزی می کند که در خویشتن است و روح نتیجه فعالیت خویشتن است. البته تا به این جا و مطالعات مختصری که انجام شده مفهوم خدا و یا امر مطلق از نظر او برای ما کمی مبهم است و نیاز به بررسی بیشتر دارد و امید است که در جلسه آینده مباحث کامل تری ارائه شود.

با تشکر از حضور دکتر نوروزی و دوستان


۰ نظر ۰۸ ارديبهشت ۹۵ ، ۱۲:۵۰ 
از کتابهای تازه انتشار یافته در سال 95 است
که به شناخت رویکرد تبارشناسی، استنباط پیش‌فرض‌ها و بیان اصول روش‌شناختی حاکم بر آن و
نیز ارائۀ الگویی برای به‌کارگیری تبارشناسی در پژوهش‌های فلسفۀ تعلیم و تربیت می پردازد.

۰ نظر ۰۷ ارديبهشت ۹۵ ، ۰۷:۰۰

دیدنش خالی از لطف نیست...۰ نظر ۰۶ ارديبهشت ۹۵ ، ۱۵:۵۷

سلام به دوستان و همراهان همیشگی

جلسه بعد گروه روز سه شنبه 1395/02/07،  ساعت 10در دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی، سایت دکترا با ادامه موضوع هگل، برگزار خواهد شد. 

منتظر حضور پرشورتان هستیم.

با تشکر

۰ نظر ۰۴ ارديبهشت ۹۵ ، ۲۱:۰۸